Gummy Smile Tedavisi

Göz alıcı bir gülümseme diş, dudak ve dişeti uygun oran ve uyumları ile ortaya çıkar. İdeal gülümsemede üst dudak simetrik bir şekilde dişetini 2-3 mm kadar açığa çıkarmalı ve diş eti çizgisi üst dudak konturunu takip etmelidir. Gummy smile olgularında ise, gülümseme sırasında aşırı gingival doku-diş eti görünümü ortaya çıkmaktadır. Dişlerin olduğundan daha büyük algısı oluşturur. Gummy smile durum gülüş estetiğini bozan önemli bir sorundur. Gülüşü etkileyen kasların aşırı reaksiyonunun azaltılması ile tedavi edilir. Tedavide botoks kullanılır, duruma göre 2 veya 4 bazen de 5 ayrı noktaya enjeksiyon yapılabilir. Enjeksiyonlar ağrısız olup etkisi 4-6 aya kadar devam etmektedir.

Botoks, aşırı yüz hareketlerinden ve mimiklerinden kaynaklanan hat ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili olan Botoks (bakteriyel kökenli) bir toksindir. Tıpta ilk olarak şaşılık tedavisi için kullanılmış ve tedavi sırasında tesadüfen göz çevresindeki ve kırışıklıkların azaldığı fark edilerek kozmetik alanında kullanımı başlamıştır. Bakteri toksin uygulamaları özellikle diş sıkma, diş gıcırtdatma, temporamandibular eklem sorunları, mimik kasların düzeltilmesi, gummy smile hastaları, yüz asimetrilerinin düzeltilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi için kullanılır.
Uygulama öncesinde bakteri toksin yapılacak bölgeye lokal anestetik krem sürülerek lokal uyuşturma yapılabilir, genellikle hastalar ağrı hissetmezler. Nazolabial hat üzerine uygun noktalara enjeksiyonlar uygulanır. Uygulama yaklaşık 5-10 dk süren bir işlem olup hastalar uygulama sonrasında hemen günlük hayatına dönebilir. Hastalar 10-15 gün sonra kontrol için çağırılabilir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN