Eklem Ağrılarında Kök Hücre Tedavisi

Kronik bir şekilde diz, omuz ya da kalça bölgesinde bulunan kıkırdak yapılarında meydana gelen problemler nedeniyle eklem ağrısı yaşayan hastalar için kök hücre tedavisi cerrahi olmayan yöntemlerin arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni hekimin ağrılı dejeneratif rahatsızlıkları olan hastalara kök hücre tedavisini uyguladıktan sonra büyük oranda iyileşme görülmesidir. Rejeneratif tıp özellikle kök hücre tedavisi, ağrı yönetimi ve iyileşme konusunda büyük bir gelişme göstermiştir. (Kök hücre tedavisinden önce eklem ağrıları yaşayan hastaların sadece semptomlarının giderilmesine yönelik tedavi veriliyor ve ilaçlar ile hafiflemeyen ağrılar için ise cerrahi operasyonlar tercih ediliyordu.) Kök hücre tedavisinin mantığı vücudun kendi dokusundan hücreler elde ederek yine kendi doku ve eklemlerini onarması sonucu iyileşmesidir.

CGF (Konsantre Büyüme Faktörü) Nedir?

CGF konsantre büyüme faktörleri demektir ve CD-34 tekniği ile hem tıbbi tedavilerde hem de estetik uygulamalarda kullanılmaktadır. CGF-CD34 tekniği ile kanın iyileştirme sağlayan kısmı alınarak hastaya uygulanma işlemidir. Hastadan kan alındıktan sonra özel bir santifürüj yardımı ile serum kısmı elde edilir. Elde edilen serum kısmında CD34 denilen hücre çoğalmasına yardımcı ve rehabilitasyonu sağlayan kök hücre ve doğal büyüme faktörleri bulunmaktadır. Doğal büyüme faktörleri dokuya yeniden şekil verilmesi ve iyileşmenin tetiklenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dolayısı ile hastanın kendi kanından elde edilen bu mucizevi sıvı hasarlı dokunun onarılması ve doğal iyileşme halinin sağlanması için kullanılmaktadır.

Diz İçin CGF Kök Hücre Tedavisi

Kemiklerin uçlarını örten kıkırdak sürtünme ile birlikte kemiklerin yumuşak bir şekilde hareketine izin verir. Ostaoartrit gibi çeşitli dejeneratif hastalıklar zamanla kıkırdağa zarar vererek sürtünmenin artmasına neden olur. Ağrı, iltihaplanma ile birlikte hastada hareket ve işlev kaybı meydana gelir. Teorik olarak kök hücre tedavisi kıkırdak gibi vücut dokularında meydana gelen bozulmalara karşı onarma ve hasarı yavaşlatmaya yardımcı olmak için vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını kullanır. Tedavi ile hekimler hasarlı kıkırdağı onarmayı, iltihabı ve ağrıyı azaltmayı, diz protezi ameliyatı ihtiyacını önleme ve geciktirmeyi hedeflemektedir.

Eklem ağrılarını yok etmeye ve azaltmaya yönelik uygulanan kök hücre tedavisi invazif değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar kök hücre tedavisinin yan etkilerinin minimum düzeyde olduğunu göstermektedir. İşlemden sonra bazı hastalar geçici olarak ağrıda artış veya eklemde şişlik yaşayabilir. Hastanın kendi hücresi kullanıldığı için ciddi yan etkileri önemli ölçüde azalmıştır. Kök hücreleri toplamanın ve prosedüre uygun bir şekilde işlemenin çeşitli yolları vardır. Kök hücreler ameliyat sırasında veya uygun bir ortamda enjeksiyonla doğrudan ekleme verilebilir. Kök hücre enjeksiyonları uygularken hekim, hücreleri tam olarak hasarlı kıkırdak bölgesine iletmek için ultrason gibi tıbbi görüntüleme yöntemi kullanır.

Eklem Hastalıkları İçin CGF Kök Hücre Tedavisi Güvenli Mi?

CGF Kök hücre tedavisinde hastanın kendi hücreleri kullanıldığı için istenmeyen reaksiyon riski minimal düzeydedir. Dolayısıyla eklem hastalıkları için kök hücre tedavisi güvenilir bir yöntem olarak kabul edilir. En sık görülen yan etkiler ise eklemde geçici olarak meydana gelen şişlik ve ağrıdır. Ancak yapılan bazı araştırmalar kök hücre tedavisinin vücutta çeşitli yerlerde tümör oluşumu riskini artırabileceğini öne sürmektedir. Çoğu rejeneratif tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bu konuda da uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar geniş bir şekilde devam etmektedir. Ancak şimdiye kadar birçok hastada alınan yanıtlar yüz güldürücüdür.

CGF (Konsantre Büyüme Faktörü ) Kullanım Alanları!

CGF-CD34 son yıllarda gideren artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış oldukça yeni ve doğal bir tedavi şeçeneği halini almıştır. Başlangıç dönemlerinde daha çok “Kozmetik ve Anti-aging” amaçlı uygulamalarda sıkça kullanılmasına rağmen daha sonraları kas iskelet sistemi hastalıkları, yaralanmış doku iyileşmesinde, yanık tedavisinde, saç dökülmelerinde, eklem hasarı olan durumlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. CGF-CD34 cilde, kas, tendon, eklem içine, vucüt boşluklarına, yaralı ve hasarlı her dokuya uygulanabilmektedir. CGF-CD34 enjeksiyon yöntemi dışında mezoterapi yöntemi ile, maske içinde, sürüntü şeklinde, krem ve pomatların içinde, damla halinde ve yaraların üzerine direk tatbik edilerek uygulanabilir.

CGF Kök Hücre Diğer Kullanım Alanları

.Fibromyalji ve kulunç tedavisinde
.Burkulma ve darbelerde
.Eklem kireçlenmelerinde
.Kıkırdak ve kemik aşınmasında
.Bel ve boyun fıtıklarında
.Topuk dikeninde
.Yara ve yanık tedavisinde
.Kronik bel ve boyun ağrılarında
.Kas ve romatizmal ağrılarda
.Bağ dokusu hastalıklarında yapışıklık bölgelerinde
.Cilt yapışıklığı ve kalınlaşmalarında
.Saç dökülmesi tedavisinde
.Cildimizin yaşlanma sürecini durdurmak ve cilt gençleştirmek amacıyla
.Cilt kırışıklıkları ve sarkmalarda
.Cilt lekeleri, gebelik lekeleri ve akne izlerini gidermek amacıyla
.Lifting ve dolgu etkisi sağlamak için
.Kilo alıp vermeye bağlı çatlakların giderilmesinde
.Sağlıklı saçların korunmasında
.Estetik amaçlı yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, sellülitli bölgeler, kolar ve sarkmış tüm bölgelerde toplama amacıyla
.Yara izlerinin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

CGF-CD34 uygulamasının sıklığı ve tedavi süresi hekim tarafından kişinin hastalığı ve verdiği cevaba göre belirlenmelidir. Tedavinin doz aşımı problemi bulunmamaktadır. Uygulama bölgesine yetecek şekilde kan alınır ve hastaya uygulanır. Bu tedavi yönteminin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastaya yalnızca kişinin kendi kanından elde edilen serum kısmı verildiğinden herhangibir allerji, hastalık bulaşma riski, doku uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusu değildir. Deneyimli hekimlerce yapılan uygulamalar son derece güvenli, konforlu ve pratiktir. Etkisi kısa sürede başlar ve uzun süre tamir mekanizmaları çalıştığından sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Yapılan tedavi sonrası hasta günlük yaşantısına hemen dönmektedir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN