Genel Botoks Bilgilendirme

 

Botoks, Botulinum isimli bir bakteriden elde edilen ve kasları gevşetmek amacıyla 20 yılı aşkın bir süredir tıp alanında çeşitli tedavilerde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Botoks Nasıl Etki Eder?

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşması engellendiği gibi daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar. Zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı yavaşlatır.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar?

Uygulamadan 48 saat sonra botoks etkisini göstermeye başlar. Son halini alması 15 günü bulur.

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer?

İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları son derece başarılıdır. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, botoks enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ”eğitilirler”. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az botoks kullanmak yeterli olur.

Botoks Güvenli Bir Yöntem midir?

Botoks enjeksiyonları 10 yılı aşkın bir süredir kozmetik sektöründe güvenle kullanılmakta olup FDA(Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır.

Botoks Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

Tedavi için en uygun bölgeler alın, göz çevresi ve kaşların arasıdır. Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

Botoks Yapıldıktan Sonra Mimikler Kaybolur mu?

Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır. İlacın özellikleri, uygulama yöntemleri ve uygulamayı yapan kişinin tecrübesi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir. Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse hafif hareketli halde uygulanabilir. Yüzün diğer kasları botoks enjeksiyonlarından etkilenmez. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir.

Botoks Tedavisi Ne Kadar Sürer?

10 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlanır. Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen bölgedeki kaslara enjekte edilir. Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken, hızlı bir şekilde uygulanır. Tedaviden sonra 3-4 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak botoks ilacının zerkedilen yerde kalmasını sağlamak açısından büyük önem taşır. Ayrıca bu sure boyunca ilacın enjekte edildiği kaslara egzersiz uygulanmalıdır.

Botoks Diğer Estetik  Anti-Aging Uygulamaları ile Kombine Edilebilir mi?

Botoks işleminin diğer antiaging uygulamaları ile kombine edilmesinde genel anlamda bir sakınca yoktur. Dudak dolgusu – yüz dolgusu gibi estetik işlemlerle sıkça kombine olarak kullanılmaktadır.

Botoks Enjeksiyonları Ağrılı mıdır?

Hissedilen ağrı, kişinin ağrı eşiğine göre değişir. Bazı hastalar botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler sürmek, enjeksiyonla ilgili rahatsızlıkları azaltacaktır.

Botoksun Yan Etkileri Var mıdır?

Botoks enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçicidir. Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir. Hatalı uygulamaya bağlı olarak botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu, çok nadir olarak görülen bir yan etkidir.

Kimlere Botoks Uygulanmaz?

Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar botoks enjeksiyonları için uygun adaylar değildir.

Botoks Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Botoks fiyatlarında öncelikle ne amaçla botoks yapıldığı önemlidir. Aşırı terleme (hiperhidroz) tedavisi için, migren tedavisi için ve cilt gençleştirme / kırışıklık giderme için yapılan botoks işlemleri farklı prosedürlerdir. İkinci en önemli etken, uygulama yapılacak bölgenin alanı ve cildinizin ihtiyacıdır. Kullanın malzemenin kalitesi de fiyatı değiştiren unsurlardandır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı işlem yapan merkezlerin web sitelerinde botoks fiyatları belirtmeleri yasal değildir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN