Akıllı Dolgu

Akıllı Dolgu

Günümüzün hızla gelişen dünyasında insanlar, kendilerini sosyal yaşamdan uzaklaştırmayacak, hızlı, güvenilir ve etkin tedavilere yönelmektedirler. Bu anlamda son 10 yılda dermakozmetik tedaviler ve işlemler çok daha popüler hale gelmiştir. Hem daha sağlıklı hem de dinamik görüntülerini korumak isteyen erkek ya da kadın farketmeksizin, ameliyatsız estetik işlemlere ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Erken yaşlarda başlandığında cilt yaşını koruyan ve hatta geride bırakan bu tip uygulamalar ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek ameliyat gereksinimlerini de azaltmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda ameliyat ihtiyacı olan kişilerde bile dermakozmetik uygulamalarla çok tatmin edici sonuçlar alınabilektedir.

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından biri olan akıllı dolgu ise günümüzün en çok tercih edilen işlemleri arasında hızla yerini almaktadır. Bugün sizlere akıllı dolgu ile ilgili kısa bilgiler aktaracağım.

Akıllı Dolgu’nun Üreticisi Kimdir?

2006 yılında kurulan ve Merkezi Utrech’te (Hollanda) bulunan, AQTIS MedicalTM tarafından üretilen dermal dolgudur. EllanseTM Akıllı dermal dolgu Mayıs 2009’da CE sertifikasını almış, ilk ürün lansmanı ocak 2010’da yapılmış ve 2011 yılında Dermal Dolgu İnovasyon ödülü kazanmıştır, 70 ülkede dağıtım ağı bulunan bir üründür.

Akıllı Dolgu’nun İçeriğinde Hangi Maddeler Vardır ve Nasıl Etki Eder ?

 

 

İçeriğinde 2 farklı ürün bulunur;

1- Bunlardan ilki ürünün %70’lik kısmını oluşturan gliserin ve su içerikli taşıyıcı jeldir (CMC=karboksimetilselüloz) ve FDA tarafından genel olarak güvenli kabul edilmiştir. CMC jel uygulama yapılan alandaki ilk dolgunluk etkisinden sorumludur. Yaklaşık olarak 2 ay boyunca bu etkinliğini sürdürür.

2-İkinci ve asıl etkili olan kısım ise yine FDA ve CE onayı bulunan PCL=polikaprolakton isimli, doğal, biyo-uyumlu (insan dokuları ile uyumlu), çapraz bağ içermeyen (hyalüronikasit dolgularından farklı olarak), toksik, alerjik ya da antijenik olmayan yumuşak bir biyolojik malzemedir. PCL aslında çok iyi bilinen ve tıpta 20 yıldır tıbbi malzeme olarak kullanılan, vücutta herhangi bir kalıntı bırakmadan tamamen eriyebilen medikal bir polimerdir. Asıl etkinliği sağlayacak olan PCL polimeri, 2 ay içerisinde CMC jel erirken, bunun yerini alacak olan vücudun kendi kollajen üretimini, özellikle de cilt için çok daha önemli olan TipI kollajen üretimini uyarır. Böylece yeni oluşan kollajen sayesinde çok daha doğal, çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yeniden yapılanma elde edilmiş olur. Üretim teknolojisine bağlı olarak bu etkiler 1-2-3-4 yıllık olarak kalıcılıklarını sürdürür.

Akıllı Dolgu Uygulandığında Etkileri Ne Zaman Görürüz?

Akıllı dolgu uygulandığında ilk etkiler taşıyıcı jelin oluşturduğu etkiler olup, asıl etki cildin kendi kollajenini üretmeye başladığı 2. ve 3. aylarda başlar ve kullanılan ürünün çeşidine göre etkinlik uzun süreler boyunca korunur.

Akıllı Dolgu Etkisi Geçtikten Sonra Eskisinden Daha Kötü Olur mu?

Dolgunun etkinlik süresi bittiğinde ise geride uygulama yapılmadan önceki durumdan çok daha iyi, çok daha genç ve dinamik bir cilt kalır. Dolayısı ile eskisinden daha iyi bir cildiniz ve cilt altı dokunuz olur.

Akıllı Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanır?

Sonuç olarak akıllı dolgu oldukça güvenli olup, yüzün tüm bölgelerine (alın,kaş, kaz ayakları, elmacık, şakak, çene kontürü, yanak), boyun ve el sırtına uygulanabilmektedir. Yılların getirdiği cilt kalitesinin bozulması ve cilt altı dokularının erimesine bağlı yaşlılık belirtilerini geriye çevirerek, doğal kollajen üretimi sayesinde uzun süre kalıcılığı ile oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Her ne kadar etkinlik hemen görülse bile asıl etkiler kişilerin kendi kollajen üretimleri başladığında yani 2. ve 3. aylardan itibaren görülmektedir.

Akıllı Dolgu Dudaklara Uygulanabilir mi ?

Sık sorulan sorulardan birisi ise bu dolgunun dudakta kullanılıp kullanılamadığıdır fakat ne yazık ki bu dolgu dudak bölgesinde kullanılamamaktadır.

Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

Ellanse TM akıllı dolgu diğer hyalüronik asit içerikli dolgularda olduğu gibi öncesinde cilt temizlendikten sonra lokal anestezik uyuşturucu krem sürülerek cilt 30-45 dakika içerisinde hazırlanır. Sonrasında enjeksiyon ya da künt uçlu kanüller ile istenilen bölgeye uygulanır.

Akıllı Dolgu Uygulanmadan Önce Yada Uygulama Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm dolgu uygulamalarında olduğu gibi öncesinde ve sonrasında kanı sulandırabilecek ilaçlardan (aspirin, ağrı kesiciler, e vitamini, ginko biloba içeren tabletler, omega gibi) uzak durmak gerekir. İğne giriş yerleri enfeksiyona açık olacağı için 24 saat süre ile o bölge yıkanmamalı, elle temas edilmemeli ve makyaj yapılmamalıdır. 1 hafta süre ile sıcak temasından; (hamam, sauna, duş gibi) sakınılmalıdır. Ayrıca 1-2 hafta boyunca dolgu uygulanan alan üzerine yatmamak, sert masajlardan kaçınmak gerekir. Aynı bölgeye yapılacak peeling gibi işlemler birkaç hafta ertelenmelidir. Eğer lazer, radyofrekans, ultrasonik tedaviler planlanıyorsa mutlaka dolgu işleminden önce yapılmalıdır.

Akıllı Dolgu İşleminden Sonra Morarma Yada Başka Bir Yan Etki Görülür mü?

İğne ile yapılan tüm işlemlerde küçük morluk riski vardır. Bunun yanısıra geçici olarak 3-4 gün kadar sürebilecek ödem görülebilir. Basit medikal tedaviler ile bu yan etkiler kısa sürede atlatılırlar.

Akıllı Dolgunun Diğer Dolgulardan Ne Gibi Farkları Vardır?

Günümüzde kullandığımız diğer dolgu ürünleri ile kıyaslandığında ELLANSETM AKILLI DOLGU’nun yeni kollajen üretimi yapması, geniş hacimleri düzeltebilme imkanı, performans sürekliliği ve ayarlanabilir ömür seçenekleri gibi ekstra avantajları bulunmaktadır.

Ayrıca bu akıllı dolgunun amacı yalnızca daha pürüzsüz bir cilt yüzeyi sağlamak değil aynı zamanda yüzün eğik ve boşluklu alanlarında kullanıldığında lifting özelliği sayesinde yaşla birlikte sarkmış dokuları eski yerlerine askılamaya yardımcı olmaktır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN