Glutatyon Tedavisi

Glutatyon, hücrelere zarar verebilen reaktif oksijen moleküllerini ve serbest radikalleri hedef alıp onları yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Glutatyon, vücudumuzun ürettiği önemli antioksidanlardan biridir. Üç aminoasitten oluşur: Glutamin, Glisin ve Sistein. Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak, bağışıklık işlevi ve kronik enflamasyonun kontrol altına alınması glutatyon düzeylerinin yüksek tutulmasıyla ilişkilidir. Glutatyon, hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir.

Glutatyon Tedavisi

Beslenme dışında ki bir diğer yöntem ise dışarıdan glutatyon almaktır. Glutatyon damardan IV glutatyon olarak alınabilmektedir. Glutatyon toz halinde tek kullanımlık steril flakon halinde yurt dışından temin edilmektedir. Uygulanacak doz serum ile karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan serum damardan 15-20 dakika içinde vücuda verilir. Hekimin önerisi doğrultusunda Ortalama 8-10 seans haftada 1-2 kez olacak şekilde uygulanır.

Glutatyon Serum ve Ampulün İçeriği Nedir?

.Glutamin
.Glisin
.Sistein
Yukarıda anılan üç maddenin birleşimidir. Bu maddelerin her biri Amino Asit’tir.

Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

.Protein sentezince vazifeli bir Amino Asittir.
.L-Glutamin insan organizmasındaki diğer hücrelere Glutamin desteği sunar.
.Kas yıkımının engellenmesine yardımcı olmaktadır.
.Hücresel yapı, hacim ve hidrasyonların korunmasında da kullanılır.
.Hücrelerin iyileşme süreçlerini hızlandırıcı etkiler sunar.
.Özellikler sporcular tarafından gıda takviyesi olarak sıklıkla tercih edilebilmektedir.
.Kas onarımı ve kas ağrılarının azaltılmasında dışarıdan besin, besin takviyesi olarak alınabilmektedir.

Glisin Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

.Proteinlerde yer alan 20 amino asit arasında adı geçer. Bu amino asitler arasında en basit olan amino asittir. Yan zinciri yalnızca bir adet hidrojen atomdan ibarettir.
.Merkezi sinir sisteminin genel sağlığı, fonksiyonlarının devamlılığı ve işlevi için lazım olan bir maddedir.
.Manik deprasyon veya Hiperaktivite gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan maddelerdendir.
.Sara hastalığının nöbet aralıkları, süresi gibi Sara’ya yönelik tedavi süreçlerinde de tercih edilmektedir.
.Hipoglisemi tedavisinde de kullanılmaktadır.
.İnsan organizması tarafından; Glutatyon yapımında kullanıldığı gibi Kreatin ve Kolajen üretmek için de kullanılmaktadır.
.Glisin maddesi alkolün karaciğere verdiği tahribatın engellenmesine de katkı sunabilmektedir.

Sistein Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

.Tıpkı Glutamin ve Glisin gibi proteinlerin üretilmesinde kullanılan temel 20 amino asit arasında adı geçmektedir. Pek çok Amino Asitlerde olduğu gibi hem L hem de D izomerleri mevcuttur. .Ancak aktif olan türü L’dir.
.Beyaz et, kırmızı et, sarımsak, yumurta, soğan gibi besinlerde mevcuttur.
.Gıda sektöründe un işleme maddesi olarak da kullanılmaktadır.

Vücudumuzda Glutatyon Seviyesini Nasıl Arttırırız?

Artmasına yardımcı olan etmenler:

.Devedikeni
.Whey Proteini
.Sülfür İçeren Besinler
.NAC
.a-Lipoik Asit
.B6, B9, B12 Vitaminleri ve Biotin
.Selenyum
.C & E Vitamini
.Dana Ciğer
.Elma
.Roka
.Brokoli
.Kuşkonmaz
.Sarımsak
.Ispanak
.Greyfurt
.Renkli meyve ve sebzeler vücuttaki glutatyon seviyesini arttırmaya yardımcı olabilir.

Glutatyon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

.Oksidatif Stresi Azaltır

Glutatyon işlemlerinde vücuda verilen enzim miktarları ve çeşitleri vücut üzerinde Oksidatif stresi ve olası etkileri engellemiş olmaktadır. Bu operasyon yen nesil bir uygulama türü olup dünyada yaygın biçimde kullanılır. Oksidasyon etkilerinin azaltılmasının bir çok fonksiyon üzerinde yapıcı sonuçları olduğu belirtilir.

.Kansere Karşı

Vücutta Glutatyon seviyesinin artırılması yeni kanser hücrelerinin oluşmasını engeller ve olası kanser hücrelerini ortadan kaldırır. Oksit seviyesi kanser ile doğrudan ilişkilendirildiğinden, bu seviyeyi düşürmenin kanser üzerinde olumlu etkilerinin olduğuna dair tıbbi-bilimsel çalışma mevcuttur. Bu uygulamanın bu noktada etkili olduğu kabul edilir.

.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Enerji depolaması ve vücuda aktarılması sonucunda bağışıklık sistemleri güçlenmekte ve vücutta olası hastalıklara karşı bir kalkan oluşturulmaktadır. İmmün sistemin daha efektif çalışması bu tür enzim hareketleri ile mümkün olmaktadır. Bu operasyon bağışıklığın iyileştirilmesi noktasında oldukça etkilidir.

.Cildin Yenilenmesini Hızlandırır

Cilde istenilen nem oranını sağlayarak hücrelerin yenilenmesine ve cildin güzelleşmesini sağlar. Hücre yenilenmesi ve oksit seviyesinin azalması, doğrudan cildin iyileşmesi anlamına gelir. Bu uygulama ile daha hızlı cilt yenilenmesi elde edilir ve pH değeri bakımından olumlu sonuçlar elde edilebilir.

.Sedef Hastalığının Etkilerini Azaltır

Vücuda istenilen Protein ve vitaminleri sağlaması Sedef hastalığının etkilerinin azalmasını sağlamaktadır. Cilt hücrelerinin güçlenmesi deri hastalıklarının önlenmesi bakımından da önemlidir. Uygulama ile sedef ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.

.Karaciğer Yağlanmasında Hücre Hasarını Azaltır

Hücre yenileyici etkileri sayesinde Karaciğer yağlanması sorunu yaşayan kişilere son derece faydalar sağlanmaktadır. Deri hücrelerinde olduğu gibi, iç organların da daha hızlı iyileşmesini sağlayan uygulama, aynı zamanda daha güçlü bir fizyolojiye sahip olmamızı sağlamaya yardımcı olur.

.Periferik Arter Hastalığı olan İnsanlarda Mobiliteyi Azaltır

Glutonyumun dolaşımı olumlu etkilemesi sonucunda Periferik Arter hastalığında olumlu sonuçlar vermektedir. Dolaşım sistemi üzerindeki etkileri bir çok sistematik sorunu olumlu yönde etkileyen uygulama, bir çok hastanın dolaşım problemlerinde olumlu sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

.Parkinson Hastalığının Semptonlarını Azaltır

Vücutta insülin direncini artırır ve sonucunda Parkinson hastalığı belirtilerini gözle görünür biçimde azaltır. Bir sistematik hastalık olan ve tedavisi tam anlamıyla bulunmamış olan parkinsonun semptomatik tedavisi noktasında uygulama etkili sonuçlara sahiptir.

.Otoimmün Hastalıklarına Karşı Savaşmaya Yardımcı Olur

Otoimmün hastalıklardan kaynaklanan kronik hastalıkların azalmasında etkili olur. Vücudun merkezi bağışıklık sisteminin daha efektif çalışmasına yardımcı olan bu uygulama, neredeyse tüm kronik sorunlar üzerinde olumlu etkiye sahip olarak tanımlanır. Bilimsel kaynakların hemen hepsinde otoimmün sistem rahatsızlıkları üzerindeki olumlu etkilerinin altı çizilir.

.Kontrolsüz Diyabetin Etkisi Azaltılır

Vücutta kan şekerinin yarattığı etkiyi azaltmakta Diyabetin kişilerde oluşturduğu olumsuz etkileri en aza indirgemektedir. Sistematik rahatsızlıkların en ciddilerinden olan diyabet probleminin etkilerinin azaltılması ve tedaviye destek olmak bakımından uygulama son derece etkilidir.

.Solunum Hastalığı Belirtilerini Azaltır

Solunum yollarında iltihap gibi riskleri engelleyerek belirtileri azaltır ve hastaların azaltılmasını sağlar. Bir çok farklı isim altında tanımlanan solunum hastalıklarının tedavisinde ve solunum yetersizliklerinin iyileştirilmesinde bu uygulama pozitif yönlü etkiye sahiptir.

.Sigara Dumanının Etkilerini Frenler

Sigara dumanının etkileri sonucunda vücutta birikmiş olan ağır metalleri temizlemektedir. Sigara içenler, zorunlu olarak dumana maruz kalanlar ve bırakıp sigaranın etkilerinden kurtulmak isteyenler için bu uygulama olumlu etki sağlamakta ve zararlı etkilerin uzaklaştırılması noktasında destek sağlamaktadır.

.Kas Performansını Artırır

Vücuda salınan enzimler sayesinde kasların çalışmaları hızlanmakta ve istenilen etkiye kavuşulmaktadır. Kasların oksijen seviyensin dengelenmesine yardımcı olan ve dolaşım sistemini iyileştiren uygulama; kasların daha efektif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzun vadede daha güçlü ve hızlı hareket edebilen kas yapısına sahip olunmasına yardımcı olur.

Glutatyon Vücutta Neden Azalır?

Azalmasına sebep olanlar bazı etkenler:

.Kimyasal çözücüler.
.Ağır
.Böcek öldürücüler.
.Nitratlar ve kimyasal gıda katkıları
.Sentetik gıda boyaları.
.Sigara dumanı
.Ev temizlik ürünleri.
.Klorlu
.Röntgen ışınları.
.UV
.Elektromanyetik frekans yayan
.Endüstriyel atıklar.
.Yetersiz
.Kronik
.Gece saatlerinde ışığa maruz kalınması.
.Yaş (20 yaşından sonra doğal glutatyon üretimi her on yılda ortalama%10 azalmaktadır.)

Bu faktörlerin tümünden kaçınmamız mümkün değildir ama çoğunu düzenli bir yaşam tarzıyla ve toksinlerden kaçınarak minimize edebiliriz.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN