Gül Hastalığı (Rozasea)

Gül Hastalığı (Rozasea) Nedir?

Gül hastalığı (rozasea), yüzünüzde kızarıklığa ve kan damarlarının görünürleşmesine neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalık ayrıca küçük, kırmızı, irin dolu şişlikler üretebilir. Bu belirti ve semptomlar haftalar veya aylar boyunca tekrar tekrar alevlenebilir ve daha sonra bir süreliğine ortadan kaybolabilir. Rozasea sivilce, diğer cilt sorunları veya doğal cilt kızarıklıkları ile karıştırılabilir.

Gül hastalığı herkesi etkileyebilir. Ancak en çok açık tenli orta yaşlı kadınlarda görülür. Gül hastalığının kesin tedavisi yoktur, ancak uygulanan tedaviler belirtileri kontrol altında tutabilir ve azaltabilir.

Gül Hastalığının (Rozasea) Nedenleri?

Gül hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu sonucunda hastalığın oluştuğu düşünülmektedir. Gül hastalığı kötü hijyen sonucunda oluşmamaktadır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör hastalığın alevlenmesini tetikleyebilir:

. Sıcak içecekler ve baharatlı yiyecekler
. Kırmızı şarap veya diğer alkollü içecekler
. Aşırı sıcak hava
. Güneş ışığı veya rüzgar
. Aşırı duygusal dönemler
. Egzersiz yapmak
. Bazı tansiyon ilaçları da dahil olmak üzere kan damarlarını genişleten ilaçlar
. Çeşitli kozmetik ürünler

Gül Hastalığının (Rozasea) Risk Faktörleri

Gül hastalığı herkeste görülebilir. Ancak, aşağıdaki durumların varlığında gül hastalığı geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir:

Kadınsanız
. Açık tenliyseniz veya cildiniz güneşten zarar görmüşse
. 30 yaşın üzerindeyseniz
. Sigara kullanıyorsanız
. Ailede gül hastalığına sahip bireyler varsa
. Gül Hastalığı Belirtileri

Gül hastalığı belirtileri genellikle şunları içerir:

. Yüzde kızarıklık : Gül hastalığı genellikle yüzünüzün orta kısmında zor iyileşen bir kızarıklığa neden olur. Burnunuzdaki ve yanaklarınızdaki küçük kan damarları hastalık alevlendiğinde genellikle şişer ve görünür hale gelir.

. Şişmiş, kırmızı yumrular : Gül hastalığı olan birçok insanın yüzlerinde akneye benzeyen sivilceler gelişir. Bu şişlikler bazen irin içerir. Cildinizin sıcak ve hassas olduğunu hissedebilirsiniz.

. Göz problemleri :  Gül hastalığı olan birçok insan kuru, tahriş olmuş, şişmiş gözler ve kırmızı, şişmiş göz kapağı gibi problemler yaşayabilir. Bu durum, oküler rozasea olarak bilinir. Bazı insanlarda göz semptomları cilt semptomlarından önce başlar.

. Burunda büyüme :  Zamanla, rozasea nedeniyle burun üzerindeki cilt kalınlaşarak burnun şişkin görünmesine (rinofima) neden olabilir. Bu durum, erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Gül Hastalığının (Rozasea) Komplikasyonları

Zamanla, burnunuzdaki ve yanaklarınızdaki yağ bezleri büyüyebilir, bunun sonucunda burnunuzun üzerinde ve çevresinde doku birikmesi gözlemlenebilir. Bu komplikasyon erkeklerde kadınlara göre çok daha yaygındır ve yıllar içinde yavaş yavaş gelişir.

Gül Hastalığının (Rozasea) Tanısı Nasıl Konulur?

Gül hastalığının teşhisinde spesifik bir tanı testi kullanılmamaktadır. Bunun yerine, doktorunuz belirtilerinizin ne zaman başladığı, ne süre ile devam ettiği ve hangi aralıklarla tekrarladığı gibi bilgiler üstünden, gerçekleştireceği muayene sonrası tanıyı koyacaktır. Sedef hastalığı, egzama veya lupus gibi diğer hastalıkların varlığını ekarte etmek için doktorunuz bazı testleri yapmanızı isteyebilir. Bu hastalıklar bazen gül hastalığına benzer belirtilere neden olabilir.

Gözlerinizi etkileyen belirtileriniz varsa doktorunuz bir göz doktoru tarafından muayene edilmenizi önerebilir.

Gül Hastalığının (Rozasea) Tedavisi

Gül hastalığının tedavisi, belirtileri kontrol altında tutmaya odaklanır. Çoğu zaman tedavi, medikal cilt bakımı, ozomezoterapi, cgf kök hücre ve reçeteli ilaç kullanımının bir kombinasyonunu içebilir.

Tedavinin süresi, belirtilerinin tipine ve şiddetine bağlıdır. Hastalıkta tekrar etme riski yüksektir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN